Obsahem budoucnosti je video. Co na to SEO?

SEO trendy
Zapomeňte na texty, natáčejte videa. Jak publikovat videosoubory a vyladit SEO, aby váš obsah i nadále přinášel více konverzí a vyšší tržby?

Výhody SEO strategie založené na videoobsahu

Webový obsah optimalizovaný pro vyhledávače (SEO) dokáže v mnoha případech podstatně zvýšit návštěvnost stránek, ale už ne tak počet kýžených konverzí. Inzerenti pak bývají zklamaní a SEO stratégové vysvětlují, že jejich práce už dosáhla vrcholu a víc zkrátka nezmůžou.

Počítají s tím, že si čtenář po přečtení skvělého blogového článku bude měsíce pamatovat, na kterém webu jej četl, když příště znovu natrefí na podobné téma. Lepší než čekat a držet si palce, že se vrátí, je ovšem potenciálního zákazníka elegantně postrčit a udržovat neustále jeho pozornost.

Což můžete dělat pomocí newsletterů a další e-mailové komunikace, nebo prostřednictvím sociálních sítí. Tušíte správně, druhá volba je v dnešním on-line světě ta lepší, a to z celé řady důvodů. Tím stěžejním je možnost publikování videoobsahu, díky kterému můžete z vašich obsahových informací vytvářet poutavé příspěvky s obrovským dosahem.

Přednosti videa oproti textu:

  • Tvorba videa nezabere tolik času.
  • Video zaujme uživatele sociálních sítí, ten vás sleduje a dostává další příspěvky.
  • Videem sdělíte více informací za kratší dobu.
  • Buduje důvěryhodné vztahy, protože ukazuje konkrétní osoby.
  • Řada uživatelů jej upřednostňuje před psanými blogy.
  • Video lze upravovat pro řadu kanálů.

Významné šetření drahocenným časem

Odborníci spočítali, že z jedné hodiny nahrávání by mělo vzniknout od 2 do 6 videí použitelných jako blogové příspěvky místo článků.

Představte si práci na marketingu a SEO pro vytíženého lékaře specialistu. Než vám vrátí odsouhlasený článek, jehož přečtení běžně trvá od 15 do 45 minut, může to v jeho případě znamenat dny, ale i týdny. Celý proces je nejen zdlouhavý, ale také psychicky vyčerpávající, protože vám chybí obsah, klienta musíte “uhánět“, a posun je stále nejistý.

Zatímco když se s lékařem dohodnete na pevném termínu a necháte jej 60 minut mluvit na kameru, získáte spoustu materiálu, který už nevyžaduje žádnou další korekturu a sestavíte z něj několik příspěvků. A spokojený je i doktor, který hodinou vyhrazenou na natáčení ušetřil několik dalších hodin strávených kontrolou a opravami článků.

Díky přechodu k videoobsahu budete mít větší dosah, sofistikovanější pracovní postupy i přívětivější odborné klienty.

Více zákazníků díky výběru “Pro vás“ a doporučení na YouTube

Ať chcete, nebo ne, když uživatel najde ve výsledcích vyhledávání Google váš článek, v naprosté většině případů (až 98 %!) si jej přečte, z webu odejde a neexistuje téměř žádná šance, že se s ním v budoucnu nějakým způsobem znovu organicky spojí.

U videa je to jiné a podstatně zajímavější. Když vyhledávač přivede potenciálního zákazníka na video umístěné na vašem blogu, a uživatel si nahrávku zobrazí na YouTube, máte jedinečnou šanci, že se stane vaším odběratelem.

Vzrůstá tak příležitost, že vás při další návštěvě YouTube najde ve výběru na stránce “Pro vás“ a budete se zobrazovat v jeho doporučených videích. Tím jste se dostali na to správné místo, odkud za vás při troše šikovnosti a štěstí už budou pracovat samotné sociální sítě.

Větší zájem i množství zachycených informací

Téměř každý čtenář článků na vašem blogu nejprve očima v rychlosti přelétne titulky a poté si přečte jen vybrané pasáže, o které má zájem. Vůbec se k němu tak nemusí dostat informace, které považujete za důležité a potřebujete, aby je potenciální zákazník věděl.

Na rozdíl od psaných textů se však jen málokdy stává, že člověk během sledování videa přeskakuje o několik minut tam a zpátky, začne koukat uprostřed nebo si nechá ujít pointu zajímavého příběhu.

Když pomocí videa dokážete své publikum zaujmout a udržet jeho pozornost, bude vnímat a ukládat si v paměti to, co mu chcete sdělit.

Snazší přeměna obsahu

I když hodně marketérů považuje za největší výhodu SEO strategie založené na videoobsahu možnost nenáročné přeměny příspěvků napříč různými kanály, až tak jednoduché to zase není.

Musíte získat dostatečnou pozornost a zapojení do obsahu z Instagram Reels nebo z LinkedInu, ale zároveň potřebujete, aby se zobrazovalo ve výsledcích organického vyhledávání Google nebo na YouTube. A to se s jedním a tím stejným videem daří jen velmi těžko.

Možná, že objevíte povedené sekvence ve vašich dlouhých videích, které mohou fungovat jako samostatné příspěvky, ale snažte se nezlenivět a jednotlivá videa přizpůsobit pro každou platformu zvlášť.

Když to neuděláte, může se vám stát, že své publikum začnete neustále zobrazovaným totožným videem na rozličných kanálech obtěžovat a ve své snaze o úspěch s videoobsahem si tak spíše uškodíte. 

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Martin Kulhánek

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp