Jak přesunout reklamy z platformy Meta do Google Ads?

Jak přesunout reklamy z platformy Meta do Google Ads
Inzerujete prostřednictvím služeb Meta, ale pokukujete i po Google Ads? Zjistěte, kdy, proč a jak rozšířit své PPC aktivity pro dosažení co nejvyššího zisku.

Značky, které uspěly v reklamním systému Meta, dokázaly ovládnout umění kreativity zvedající palce nahoru. Jenže konkurence roste, publikum na sociální síti je nasycené a náklady na reklamu se zvyšují. V tu chvíli nastává čas uvažovat i o jiném kanálu pro PPC reklamu, kterým může být Google Ads.

Reklamní prostředí společnosti Google založené na záměru vyhledávání je však zásadně odlišné od fungování Meta a stojí na cílení podle zájmů a chování uživatelů. Přečtěte si, jak využít jeho možnosti ke získání nových zákazníků a lepších příjmů.

Kdy je vhodná doba na vyzkoušení Google Ads

Přesun reklamních aktivit na další platformu bývá obvykle jednodušší u značek, které byly na jednom místě (Meta) úspěšné a disponují dostatečným rozpočtem pro expanzi (Google) bez negativního vlivu na dosavadní růstové strategie.

Velkou výhodou Google oproti sociálním sítím je, že uživatelé aktivně vyhledávají produkty či služby, které potřebují, a přesně vědí, co chtějí.

Abyste tuto přednost mohli využívat na maximum, potřebujete si rozmyslet, kam investujete peníze z reklamního rozpočtu. Platforma nabízí celou řadu různých možností od starších typů kampaní (Vyhledávání, Nákupy, YouTube) po ty moderní, jako je Performance Max nebo Demand Gen.

Provozujete-li internetový obchod nebo e-shop pro konečné spotřebitele, zaměřte se na následující oblasti.

Spodní část trychtýře

  • Kampaň ve Vyhledávání bude fungovat v případě, že spotřebitelé aktivně hledají vaše produkty nebo produktové kategorie, a když máte na webu hodnotný informační obsah, který pomůže potenciálním zákazníkům s rozhodnutím uprostřed nákupní cesty.
  • V Nákupech můžete prezentovat svůj katalog zboží jako kvalitní zdroj produktů pro koupěchtivé uživatele.

Část trychtýře od poloviny dolů

  • Performance Max nabízí hned několik možných umístění reklam, a to ve Vyhledávání, Nákupech, Obsahové síti, YouTube, Google Discover, Gmailu a Mapách. Vše v rámci jedné kampaně, ale za cenu částečné ztráty přehledu a kontroly.

Horní část trychtýře

  • Demand Gen podporuje povědomí o značce a zapojení uživatelů na kanálech YouTube, Gmail a Discover. Zobrazuje ty nejvýkonnější kreativy lidem, kteří se mohou zajímat o to, co nabízíte.
  • YouTube může mít samostatnou kampaň oddělenou od generování poptávky, sloužící nejlépe k šíření jména a zájmu o značku. (Takzvané video akční kampaně VAC byly v prvním čtvrtletí roku 2025 upgradované do Demand Gen.)

Jak to všechno Google ví?

Nesmírná databáze uživatelů Google nemá obdoby a disponuje přístupem k milionům datových bodů ukazujících, kde se kdo nachází na stovkách různých nákupních cest. Ačkoliv to nemůžete vidět, systém funguje velice dobře, především pokud jsou informace jasné a srozumitelné.

Google poskytuje inzerentům přístup k publiku vedenému záměrem a k bezkonkurenčním údajům o jednotlivých uživatelích.

Pokud jsou vaše kreativy úspěšné na platformě Meta a disponujete značkou související s produktem nebo službou, a pokud spotřebitelé hledají to, co nabízíte, máte velkou šanci udělat z Google Ads další ziskový kanál.

Kontrola nastavení před spuštěním Google Ads

Všechno dobré začíná důkladným auditem. Než odstartujete jakoukoliv novou kampaň, nastudujte si, co se vám osvědčilo už dříve, a co ne.

Audit marketingu před vstupem na novou platformu vám pomůže přizpůsobit strategii jejím potřebám z pohledu rozpočtu, kreativy i výběru a struktury kampaní.

1. krok: Rozdělení rozpočtu

Inzerce prostřednictvím Google Ads vyžaduje odlišný přístup než u Meta, a to včetně alokace rozpočtu.

Potřebujete jednoduše zachytit konverze na konci cesty, po kterých je sháňka? Nebo hodláte investovat více nahoře do podpory nové poptávky?

  • U kampaní zaměřených na konverze, jako jsou Vyhledávání a Nákupy, zachytíte pouze nejvyšší poptávku. To znamená, že pokud váš produkt hledá 100 lidí denně, neoslovíte početnější publikum bez posunu nahoru.
  • Performance Max funguje podobně, ale ukrojí z rozpočtu víc peněz kvůli nezbytnému testování předcházejícímu generování hodnotných konverzí. Fáze učení většinou trvá od 4 do 6 týdnů.
  • Google doporučuje nastavit denní rozpočet nad 15násobek průměrné ceny za konverzi. Rozpočet pak doladíte, jakmile zjistíte, kolik můžete opravdu utratit na existující poptávku bez toho, aby systém zbytečně utrácel a nezohledňoval kvalitu ani relevanci zákazníků.
  • Rezervujte si 10 % až 30 % ze svého celkového rozpočtu na testování, podle toho, do jaké míry jste ochotni riskovat.

2. krok: Recyklace kreativy

Dobrá zpráva je, že při přechodu z Meta-first na systém Google Ads nemusíte začínat ”od píky”.

Nejvýkonnější kreativy přinášející nejvíce zapojení a konverzí použijete i na platformě Google. A vyzkoušet můžete i starší reklamy, které kromě uživatelů sociálních sítí Meta ostatní třeba nikdy neviděli.

  • Statické obrázky s přiměřenou velikostí zužitkujete v kampaních Performance Max, Demand Gen a Discovery i v Obsahové síti.
  • Videa upravíte na krátké příběhy s vysokým potenciálem interakcí a nasadíte je v rámci generování poptávky na YouTube nebo do Performance Max.
  • Katalog produktů zařadíte do e-shopové nabídky zboží v Nákupech a také v Performance Max.

3. krok: Výběr správné kampaně

Google byl před časem reklamní platformou určenou především pro zachycení poptávky hledajících, ovšem dnes už prostřednictvím sofistikovaných reklamních formátů dokáže ”vychovat” i uživatele, kteří by vás nejspíš nikdy nehledali, a tím pádem ani nenašli.

Proto jsou různé typy kampaní Google Ads zaměřené na odlišné cíle:

  • Vyhledávání a Nákupy: Když chcete zachytit konverze uprostřed a na konci nákupní cesty na základě klíčových slov odpovídajících vyhledávacím dotazům. Nákupy ke shodě využívají také další atributy zdroje produktů.
  • Maximální výkon: Performance Max je automatizovanější než Advantage+ a díky pokročilému strojovému zpracování schopnému najít spotřebitele s odpovídajícím záměrem funguje nejlépe na konverze uprostřed a na konci cesty.
  • Demand Gen: Je efektivní v horní části cesty a nejvíce se podobá vyhledávání a retargetingovým kampaním Meta. Od dubna 2025 se stává jediným možným způsobem, jak zobrazovat výkonnostní reklamy vyzývající k akci na kanálu YouTube.
  • Vertical-only Demand Gen: Nejlepší pro značky, které uspěly s krátkými videoreklamami na platformě Meta.

4. krok: Zacílení na vhodné publikum

Pokud jste naučení publikovat reklamu na sociálních sítích, budete se muset přizpůsobit jinému světu, protože Google Ads nezajímá zájmová orientace cílového publika.

Místo toho se budete věnovat:

  • Vlastním publikům se záměrem, vytvořeným podle chování uživatelů při vyhledávání, které Google hluboce analyzuje.
  • Seznamům e-mailů a datům první strany, pomocí kterých rozřadíte zákazníky do jednotlivých publik.
  • Signálům publika řízeným umělou inteligencí v kampaních Performance Max a Demand Gen. (Mějte na paměti, že jde pouze o pokyny pro cílení, ne konkrétní seznamy cílení.)
  • Publikům podle zaměření uživatelů, kteří aktivně vyhledávají související produkty, čímž vzniká pravděpodobný zájem i o vaši nabídku.

Souhrn základů: Rozšíření na Google Ads krok za krokem

Kéž by byl přechod tak jednoduchý, že jenom stáhnete své nejlepší reklamy z jedné platformy na jinou. Jenže vy potřebujete vědět, že všechny součásti kampaně jsou na svém místě a připravené fungovat v rámci testování i strategie růstu.

Struktura účtu a kampaně

Z Meta jste zvyklí na segmentaci publika na úrovni sady reklam. V prostředí Google Ads ale budete organizovat kampaně podle záměru vyhledávání, produktových kategorií a signálů výkonu.

  • Vyhledávání: Rozdělte reklamní sestavy podle značky, konkurence a obecných témat klíčových slov. Kampaň na značku (uživatelé hledají přímo název vaší firmy) by měla být oddělená a samostatná.
  • Nákupy a maximální výkon: Seskupte produkty podle marže, nejprodávanějších položek, balíčků nebo jiných kritérií na základě vlastního uvážení. Důležité je, aby segmentace ladila s vašimi obchodními cíli a financováním. Pro Performance Max vytvořte skupiny podle témat, kategorií a takzvaných bolestivých bodů (pomoc s problémem).
  • Generování poptávky: Pro vyhledávání zákazníků a retargeting spusťte samostatné kampaně a zajistěte, aby byly reklamy YouTube Shorts zobrazené vertikálně.

Správa rozpočtů a nabídek

Zobrazování rozpočtu je na Google jiné než u Meta, proto je výběr správné strategie nabídek nesmírně důležitý.

  • Frekvence zobrazování rozpočtu závisí na denním rozpočtu vynásobeném 30,4, což je průměrný počet dnů v každém měsíci.
  • Google dokáže za jeden den utratit až dvojnásobek vašeho denního rozpočtu, přitom však dodržuje stanovený měsíční limit rozpočtu.
  • Chytré nabídky vyžadují opatrné experimentování a alespoň ze začátku také neustálé sledování samočinných úprav výdajů. Automatické nabídky se mohou zvedat pozvolna, ale také skokově a výrazně, čímž poškodí období učení algoritmů.

Rozdílné publikum i cílení

Zatímco na publikum v rámci Meta cílíte podle signálů založených převážně na zájmech a podobnostech uživatelů, Google Ads nabízí jiné možnosti.

Zaměřit se můžete na:

  • Chování spotřebitelů při vyhledávání a signály jejich záměru (klíčová slova, aktivita při procházení…),
  • Údaje první strany z vlastní databáze (aktuální seznam zákazníků…),
  • Rozšiřování publika pomocí umělé inteligence, které funguje na jiných principech než tradiční vyhledávání.

Měření výkonu a přínosu

Chcete-li investovat do reklamy na platformě Google, smiřte se s tím, že budete potřebovat více trpělivosti než na sociálních sítích META, kde máte téměř okamžitý přehled o výkonu reklamní kreativy.

  • Vyhledávání a Nákupy přinášejí konverze s vysokým záměrem, ale rozpoznání jejich původců může trvat delší dobu.
  • Demand Gen a Performance Max vyžadují před stabilizací období učení.
  • Zvažte využití kombinovaného poměru marketingové efektivity (MER) pro porovnání úspěchu na Google a na Meta.
  • Prodleva zachycených konverzí je tradiční bolístkou Google, nejvíce pak při chytrých nabídkách. Připravte se na tří až sedmidenní zpoždění údajů o výkonu kampaně.
  • Kampaně Nákupy a Performance Max, které pravděpodobně vyzkoušíte, neznají konverze po zobrazení.
  • Studujte důkladně data z Google Analytics 4 a vytvořte si vlastní panel Looker, abyste zachytili kompletní statistiky celé nákupní cesty.

Nástrahy a chyby

Vyhněte se obvyklým pochybením profesionálů na sociální sítě, rozšiřujících své aktivity do sektoru placeného vyhledávání.

  • Příliš mnoho segmentů v kampaních místo sjednocení a stabilizace dat.
  • Ignorování záměru klíčových slov a vnímání Google jako sociální nebo zobrazovací platformy.
  • Netestování signálů publika v Performance Max před škálováním.
  • Neschopnost upravovat strategie podle aktuálních trendů, jako je sezónnost.
  • Přehlížení vylučujících klíčových slov v kampaních ve Vyhledávání a Nákupech.

Škálujte efektivněji a využijte Google Ads pro úspěch značky

Pokud k rozšíření ze sociálních sítí na Google Ads přistoupíte s rozumem a strategicky, získáte obrovskou příležitost k dalšímu růstu.

Myslete na to, že Google není Meta. Jedná se o dvě odlišné online platformy vytvořené jinými společnostmi s rozdílným prostředím.

Proto neudělejte začátečnickou chybu a nezacházejte s nimi stejně, i když jsou obě určené pro reklamní aktivity.

Přestože v Google Ads je stěžejní záměr vyhledávání, pořád můžete uživatele hledající to, co nabízíte, oslovovat svými nejvýkonnějšími (i minulými) kreativami.

Využijte automatické nástroje Google, ale mějte nad nimi kontrolu prostřednictvím správných vstupů.

Chcete-li prorazit i za hranicemi sociálních sítí, je vyhledávací prostředí Google pro vaši značku s nabídkou produktů či služeb novou dimenzí online byznysu.

Pokud jste se dosud soustředili na režim Meta-first nebo social-only, máte nejvyšší čas začít objevovat další velkolepé možnosti.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Martin Kulhánek

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp