V květnu 2014 vydal Google oznámení o tom, že bere v potaz i JavaScript. Jak v tomto oznámení zaznělo, pryč jsou doby, kdy JavaScript nebo CSS byly jen okrajovou záležitostí. Od průkopnických počátků Google v roce 1998 se webový svět stal velmi bohatý a dynamický. V současnosti je JavaScript významnou součástí řady webových stránek a Google s ním musí počítat.
Googleboti by tak web měly vidět stejně jako jeho návštěvníci, podle CSS a se spuštěným JavaScriptem.
Dříve možná stačilo, aby Google indexoval pouze obsah prostřednictvím zasílání http požadavků. V současném webovém světě to však nestačí. A potvrzuje to i samotný Google.
V omezené míře začal Google procházet JavaScript již v roce 2008, dnes to umí dokonale. Nutno podotknout, že ostatní vyhledávače i český vyhledávač Seznam v tomto ohledu za Googlem dost pokulhávají. Vraťme se však ke Googlu.
Testování „How Googlebot Crawls JavaScript“
Adam Audette zveřejnil v květnu tohoto roku na serveru Search Engine Land výsledky zajímavého testování. Se svými kolegy chtěl ověřit, jak si Google s JavaScriptem a také jeho různými funkcionalitami aktuálně poradí. Google v testování jednoznačně uspěl.
Série textů zahrnovala:
- přesměrování stránek pomocí JavaScriptu
- odkazy v JavaScriptu včetně nofollow
- dynamicky generovaný obsah pomocí JavaScriptu (například doplňující informace při najetí myší)
- dynamicky vložená meta data
Testování mj. přineslo tyto výsledky
- Přesměrování stránek prostřednictvím JavaScriptu funguje stejně jako redirect 301.
- Google dokáže JavaScript indexovat stejně jako klasický html formát, včetně odkazů.
- Dynamicky vložený obsah, dokonce dynamické meta tagy umí Google zpracovat stejně jako html.
Google se nyní nezabývá pouze zdrojovým kódem webu, bez problémů crawluje celou webovou stranu. Poradí si s dynamicky generovaným obsahem, včetně obrázků. Je však třeba dovolit Googlebotovi přístup do JavaScriptových souborů a všech externích souborů (např. soubory obrázků). Na to ostatně Google upozornil už na konci minulého roku v oznámení pro webmastery.
Autor: Ing. Radka Křivánková a kolektiv
Zdroje: googlewebmastercentral, searchengineland